Nawigacja

REGULAMIN ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY W SYSTEMIE ZDALNYM

  

 

 

„REGULAMIN ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY W SYSTEMIE ZDALNYM”

W SPOŁECZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁADZINIE

 

§ 1.

Postanowienia ogólne

1.Regulamin organizacji pracy w systemie zdalnym określa formy i sposób realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego w SSP w Ładzinie w okresie częściowego ograniczenia jej funkcjonowania ze względu na zwiększone ryzyko zagrożenia uczniów i pracowników zakażeniem Covid-19.

2. Czas ograniczenia funkcjonowania szkoły jest nieoznaczony. W przypadku ustąpienia zagrożenia zdrowia uczniów i pracowników regulamin traci moc.

4. Regulamin obowiązuje całą społeczność szkolną i wszystkich pracowników zatrudnionych w SSP w Ładzinie

5. Za organizację realizacji zadań szkoły, w tym zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły odpowiada dyrektor szkoły.

 

§ 2.

Prowadzenie zajęć

W okresie od 26 października 2020 roku organizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego wygląda następująco:

1.      W klasach klas 0-III i Punkcie Przedszkolnym zajęcia dydaktyczne są prowadzone w szkole, zgodnie z planem lekcji.  Zajęcia odbywają się w salach przydzielonych na dzień 1 września.                         Jeśli nastąpi konieczność wprowadzenia nauczania zdalnego na podstawie stosownego rozporządzenia w klasach 0-III wychowawcy oraz pozostali nauczyciele uczący w danej klasie ustalają plan zajęć oraz czas ich trwania dostosowany do możliwości uczniów, w tym umiejętności informatycznych. Wychowawca w porozumieniu z rodzicami ustala plan spotkań na żywo w aplikacji GOOGLE MEET. Pozostała część zajęć będzie prowadzona przy wykorzystaniu kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez messengera – forma kontaktu zostanie ustalona przez wychowawcę z rodzicami danej klasy. Zajęcia w oddziałach przedszkolnych są prowadzone z wykorzystaniem materiałów zamieszczanych na dany dzień z wykorzystaniem messengera oraz kontaktu telefonicznego.

2.      Uczniowie klas IV – VIII odbywają zajęcia w formie zdalnej.  Zajęcia dydaktyczne w formie zdalnej w klasach IV-VIII odbywają się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji. Zajęcia odbywają się poprzez aplikację GOOGLE MEET (w klasach IV-VIII min. 50% lekcji odbywa się na żywo poprzez aplikację GOOGLE MEET).

3.      Zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne prowadzone są w szkole, zgodnie z planem, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne dla uczniów klas IV-VIII prowadzone są zdalnie, jednak na wniosek rodzica mogą być prowadzone w szkole. Plan tych zajęć musi być dostosowany do możliwości ucznia.

4.      Zawieszone są zajęcia indywidualne i wyrównawcze.

5.      Stołówka szkolna pracuje na zasadach określonych na dzień 1 września 2020 r.

6.      Uczniów i pracowników szkoły przebywających na terenie placówki obowiązuje reżim sanitarny i obowiązek przestrzegania wdrożonych procedur bezpieczeństwa.

7.      Praca pedagoga szkolnego pozostaje bez zmian.

8.      Uczniowie odbywający naukę na odległość mają prawo do korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zdalnej. Kontakt z pedagogiem drogą telefoniczną.

9.      Konsultacje prowadzone są zdalnie, w przypadku zaistnienia potrzeby konsultacji z nauczycielami dopuszcza się możliwość prowadzenia konsultacji na ternie szkoły, po wcześniejszym ustaleniu daty i terminu z nauczycielem.

10.  Godziny rozpoczęcia lekcji są takie same, jak w warunkach szkolnych.

11.   Lekcja przed komputerem trwa maksymalnie 30 minut, zaś pozostały do końca lekcji czas może stanowić praca własna uczniów, w trakcie której nauczyciel pozostaje na platformie do dyspozycji uczniów.

12.  W czasie lekcji zdalnych nauczyciele odnotowują tematy oraz frekwencję na bieżąco w dzienniku lekcyjnym.

13.  Uczniowie uczestniczą w zajęciach punktualnie. Są do nich przygotowani – mają zeszyty i pomoce dydaktyczne oraz włączone głośniki, mikrofony i kamery, chyba że nauczyciel poprosi o ich wyłączenie. Brak kontaktu z uczniem podczas lekcji traktowany jest jako nieobecność.

14.  O nieobecności ucznia na lekcji zdalnej informuje rodzic/prawny opiekun informuje szkołę telefonicznie lub mailowo, podając przyczynę nieobecności.

15.   Nauczyciele objęci kwarantanną mogą podjąć pracę zdalną z miejsca odbywania kwarantanny.

16.   Nauczyciele nie objęci kwarantanną pracują z siedziby szkoły. Na wniosek nauczyciela dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na pracę z domu.

17.  W czasie nauczania zdalnego ocenianie postępów w nauce odbywa się zgodnie z zasadami oceniania określonymi w statucie Społecznej Szkoły Podstawowej w Ładzinie.

18.  W przypadku nieobecności nauczyciela lekcja zdalna zostanie odwołana.

19.   O wszelkich zmianach związanych z panującą sytuacją na bieżąco informować będą wychowawcy oddziałów lub dyrekcja szkoły poprzez stronę szkoły.

 

 

 

§ 3.

Nauczanie zdalne i zasady jego prowadzenia – obowiązuje uczniów klas IV-VIII.

1. Przepisy zawarte w § 3 dotyczą uczniów klas IV -VIII szkoły.

2. W okresie częściowego czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkoły wprowadza się formę kształcenia na odległość.

3. Podczas kształcenia na odległość można zastosować różne metody pracy zdalnej:

1) metoda synchroniczna - nauczyciel i uczniowie pracują w jednym czasie, np. wideolekcja na platformie, wideochat,

2) metoda asynchroniczna - w różnym czasie, np. nagrania lekcji, prezentacje, linki do materiałów edukacyjnych, dokumenty, filmy dostępne dla uczniów na platformie/ w sieci,

3) łączenie pracy równoległej z pracą rozłożoną w czasie, np. wykonanie wspólnie miniprojektu, poszukiwanie informacji w celu rozwiązania problemu, a następnie przygotowanie prezentacji efektów wspólnej pracy,

4) konsultacje, podczas których nauczyciel jest dostępny on-line dla uczniów.

4. Podstawową platformą komunikacyjną nauczycieli z uczniami jest GOOGLE SUITE i aplikacje CLASSROOM i MEET, natomiast z rodzicami strona szkoły i messenger.

4. Na platformie edukacyjnej założone są indywidualne konta nauczycieli i uczniów.

5 . Nauczyciele na w/w platformie mogą:

·           prowadzić lekcje online (lekcja nie może trwać dłużej niż 30 minut);

·           zamieszczać i wykorzystywać nagrania z przygotowanymi materiałami edukacyjnymi;

·           zamieszczać i wykorzystywać prezentacje;

·           zamieszczać i wykorzystywać linki do innych stron internetowych z materiałami edukacyjnymi;

·           zamieszczać i wykorzystywać zadania, ćwiczenia, karty pracy do wykonania dla ucznia.

6.  Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności z wykorzystaniem:

·         GOOGLE MEET- prowadzenie lekcji on-line

·         zintegrowanej platformy edukacyjnej https://epodreczniki.pl/;

·         materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,

·         innych niż wymienione wyżej wskazanych przez nauczyciela;

·         przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;

·         z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;

·         przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez ucznia w domu.

·         przez prowadzenie konsultacji w czasie zajęć wyznaczonych w tygodniowym planie godzin.

7. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to aktywność nauczyciela i ucznia, która odbywa się z użyciem monitorów ekranowych, ale także bez ich użycia – w formie ustalonej przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami danej szkoły i po poinformowaniu rodziców dziecka (ucznia) o sposobie realizacji zajęć.

8. Zasady przekazywania uczniowi materiałów edukacyjnych w przypadku, gdy uczeń nie ma dostępu do odpowiedniej platformy:

1)        każdy wychowawca klasy dokonuje sprawdzenia dostępności uczniów do narzędzi wykorzystywanych w edukacji zdalnej (laptop, zestaw komputerowy, tablet, iPhone) oraz przekazuje zgromadzone informacje dyrektorowi szkoły;

2)        w przypadku, kiedy uczeń nie ma dostępu, wychowawca informuje o tym fakcie nauczycieli uczących w danej klasie, którzy są zobowiązani do przygotowania w ciągu dwóch dni materiałów edukacyjnych i ich przesłania do sekretariatu;

3)        pracownik sekretariatu drukuje materiały, które może odebrać rodzic.

9. Począwszy od 23 października 2020 r. uczeń lub jego rodzice nieposiadający sprzętu do zdalnej nauki mają prawo wystąpić do dyrektora szkoły o jego użyczenie. Dyrektor szkoły użycza sprzęt na podstawie umowy użyczenia.

 

§ 4.

Zachowanie ucznia podczas zajęć prowadzonych zdalnie:

1. Uczeń zasiada przed komputerem, loguje się do aplikacji w takim czasie, aby punktualnie mógł uczestniczyć w lekcji.

2.  Uczeń ma obowiązek przygotować podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy oraz inne materiały wskazane przez nauczyciela.

3. Uczniowie podczas lekcji zabierają głos jedynie wówczas, gdy zostaną uprzednio poproszeni przez nauczyciela. Na początku wypowiedzi podają swoje imię.

4.  Uczeń może zgłosić chęć zabrania głosu na czacie. Nauczyciel kończy swoją wypowiedź lub ją przerywa i wskazuje, kiedy uczeń może się wypowiedzieć.

 5. W czasie lekcji głos zabiera w danym czasie tylko jedna osoba, wyznaczona przez nauczyciela. Pozostali uczniowie słuchają wypowiedzi.

6. Uczeń ma obowiązek odesłania zadanych prac w terminie ustalonym przez nauczyciela danego przedmiotu.

7. Zabrania się w czasie lekcji online wyłączać głośniki innych uczniów lub nauczyciela, komentować wypowiedzi czy w inny sposób zakłócać zajęcia.

8.  Jeżeli istnieją takie możliwości, uczeń włącza również kamerę.

9.  Za niewłaściwe zachowanie w czasie lekcji będą wyciągane konsekwencje zgodnie ze statutem szkoły.

10. Lekcji nie wolno nagrywać, fotografować, robić print screenów i upubliczniać.

11. Podczas zajęć na czacie uczniowie mogą pisać tylko informację bezpośrednio dotyczące lekcji. Nie zamieszczają filmików, komentarzy, memów itp.

12. Zachowania typu: wykluczanie innych, wyśmiewanie, podszywanie się pod kogoś innego, przerabianie zdjęć stanowią przemoc rówieśniczą i grożą za nie konsekwencje prawne.

13. Nagrywanie lekcji i udostępnianie zdjęć lub nagrań osobom trzecim, w tym na platformach społecznościowych, wymaga zgody zainteresowanych osób. Jeżeli takiej zgody się nie uzyska jest to naruszenie wizerunku danej osoby, które jest dobrem osobistym w rozumieniu cywilnoprawnym i stanowi naruszenie prawa.

14. Uczeń powinien zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym się znajduje, panowała cisza (wyciszony telefon, wyłączony telewizor itp.)

15. Uczeń bierze udział w lekcji siedząc przy biurku lub stole w taki sposób, aby uniknąć wad postawy.

16. W pomieszczeniu znajduje się tylko sam uczeń lub w towarzystwie rodzica, który zachowuje ciszę. Rodzic służy pomocą w obsłudze komputera, ale nie podpowiada dziecku, nie wykonuje za niego zadań.

17. Kamera jest umieszczona w taki sposób, aby obejmowała tylko ucznia, a nie całe wnętrze pomieszczenia.

 

 

§ 5.

Formy współpracy dyrektora z nauczycielami i koordynowanie przez niego współpracy z uczniami i rodzicami.

1. Współpracę nauczycieli z uczniami i rodzicami koordynuje dyrektor szkoły.

2. Problemy zgłaszane nauczycielom przez uczniów i rodziców w trybie pilnym mają być przekazywane dyrektorowi szkoły.

3. Nauczyciel pracuje zdalnie w szkole.

4. Rady Pedagogiczne są przeprowadzane w formie stacjonarnej lub zdalnej.

5. Wychowawca czuwa nad prawidłową dostępnością uczniów do zamieszczanych przez nauczycieli materiałów i utrzymuje stały kontakt z uczniami i rodzicami ze swojej klasy.
O każdym zgłaszanym przez rodziców i uczniów problemie powinien bezzwłocznie zawiadomić dyrektora szkoły.

 

 

 

§ 6.

 Zasady ustalania tygodniowego zakresu treści nauczania w poszczególnych oddziałach.

1. Dobór treści kształcenia należy dokonywać do ustalonego tygodniowego rozkładu lekcji w poszczególnych klasach oraz z uwzględnieniem przedłożonych przez nauczycieli zmian w programach nauczania.

2. Nauczyciel planując treści nauczania jest obowiązany uwzględnić możliwości psychofizyczne uczniów w podejmowaniu wysiłku, warunki rodzinne dziecka, zróżnicowanie zajęć w danym dniu, łączenie naprzemienne kształcenia z użyciem monitorów i bez ich użycia, ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

3. Dopuszcza się możliwość modyfikacji treści nauczania do zrealizowania w ramach nauczanych przedmiotów lub innych zajęć w poszczególnych oddziałach w czasie zdalnego nauczania, mając na uwadze między innymi możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego i/lub ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

4. Zakres dobranych treści e-lekcji ma uwzględniać czas jej trwania – 30 minut. Pozostała część jednostki dydaktycznej przewidziana jest na pracę własną uczniów, w trakcie której nauczyciel pozostaje na platformie do dyspozycji uczniów.

5. Terminy wykonania zadań nie mogą być zbyt krótkie. Wiadomości
i zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być przekazywane
z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia w korelacji z innymi otrzymywanymi zadaniami z pozostałych przedmiotów.

6. Zaleca się, aby instrukcje dla uczniów były proste i jasne, nieprzeładowane treściami nieistotnymi.

7. W komunikacji należy pamiętać o zachowaniu właściwego dystansu w relacjach uczeń-nauczyciel.

 

 

  

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane